Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

  • admin
  • 18 grudnia, 2020
  • Brak komentarzy

Pierwsza lekcja jazdy konnej

Jazda konna to sport wyjątkowy, bo można uprawiać go bez względu na wiek. Co należy wiedzieć przed pierwszą lekcją jazdy konnej i jak się do niej przygotować, żeby uniknąć kontuzji?

Po zapisaniu się na pierwszą lekcję jazdy konnej i początkowej radości, że zdobędziesz nowe umiejętności, zaczynają pojawiać się pytania o to, jak będzie wyglądała lekcja i co trzeba wiedzieć już na początku.

Najwięcej wątpliwości wzbudza strój jeździecki. Zastanawiasz się, czy do stadniny trzeba przywieźć ze sobą bryczesy (spodnie, które chronią przed obtarciami), sztyblety (buty do jazdy konnej) i sztylpy (ochraniacze na łydki)? Czy należy mieć toczek (kask)?

Jazda konna to sport bardzo przyjemny i relaksujący. Nie można jednak zapomnieć, że zdarzają się upadki. Pamiętaj, żeby nigdy nie wsiadać na konia bez toczka. Jest to niezwykle ważne, gdyż nakrycie głowy ochroni przed ewentualnymi urazami. Pierwszy toczek wypożyczysz w stadninie, a za pomocą specjalnego pokrętła dopasujesz jego wielkość do obwodu głowy. Instruktor pokaże ci, jak sprawdzić, czy toczek nie jest za duży. Dzieci dodatkowo powinny uczyć się jazdy konnej w specjalnej kamizelce ochronnej.

Profesjonalny strój na początku nie jest potrzebny. Nowy uczeń powinien poznać konia i jego zwyczaje oraz nauczyć się go czyścić i siodłać. Dlatego na pierwszych lekcjach jazdy konnej zamiast profesjonalnych bryczesów wystarczą leginsy lub dresy. Spodnie nie powinny mieć szwów po wewnętrznej stronie, żeby nie obcierały ud.

Zapamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na dresy, wybierz te z wąskimi nogawkami, pomoże to uchronić nogę przed przypadkowym zaplątaniem w strzemię.

Na pierwszą jazdę nie musisz też kupować specjalnego obuwia. Wystarczą kryte buty na płaskiej i sztywnej podeszwie.

– Odradzam noszenie trampek z materiału, bo but pełni dodatkową funkcję ochronną, gdyż koń w trakcie przygotowań do jazdy może nadepnąć jeźdźcowi na stopę – mówi Magda Kozakiewicz, instruktorka jazdy konnej w Dworze Droblin.

Nie potrzebujesz też profesjonalnych ubrań – pamiętaj jednak, żeby strój nie krępował twoich ruchów. W zależności od pogody załóż przewiewną sportową koszulkę lub bluzę i kurtkę. Z zakupem profesjonalnego stroju lepiej poczekać do momentu oswojenia się ze zwierzęciem i zdobycia podstawowych umiejętności jeździeckich.

Rozgrzewka przed jazdą konną
Jeździec powinien być wysportowany i dobrze rozciągnięty – ułatwi to sprawne wsiadanie na konia. W niektórych stadninach przed lekcją zaleca się zrobienie ćwiczeń rozciągających. Ale nie zawsze jest to konieczne:

– Przygotowanie konia do jazdy zajmuje około pół godziny. To najlepsza rozgrzewa przed lekcją. Ruchy wykonywane podczas czyszczenia i siodłania konia wymagają sporo energii. Czynności te są na tyle różnorodne, że rozgrzewają i rozciągają wszystkie partie ciała – radzi instruktorka.

Anna Jakimiuk, 2014-10-27